Projektanci i konstruktorzy
Z Ludzie Morza
To była absolutna elita intelektualna miasta, regionu, kraju. Ludzie, którzy "tworzyli" statki. Każdy z nich był małym światem. Musiał zapewnić człowiekowi warunki do życia i pracy, niekiedy na wiele miesięcy, takie jakie gwarantuje ląd. Bo choć z morza wyszliśmy, to jednak na lądzie - przed wyprawą do gwiazd - osiedliśmy.
Poniżej link do ankiety, kierowanej przede wszystkim do specjalistów i profesjonalistów ale w nie mniejszy stopniu do wszystkich tych, którzy pływali na statkach projektowanych i budowanych w Polsce, w Szczecinie.
Ankieta dla osób posiadających konto google
Ankieta w formacie word
Pan prof. Tadeusz Graczyk z AM w Szczecinie, specjalista budowy okrętów i obiektów offshore, projektant w Stoczni Szczecińskiej, - kierownik Katedry Konstrukcji, Mechaniki i Technologii Okrętów ZUT, (2009 – habilitacja, Politechnika Poznańska, Wydział Maszyn Roboczych i Transportu, dziedzina – Budowa i eksploatacja maszyn, specjalność – Projektowanie i budowa urządzeń oceanotechnicznych; w ZUT - Budowa dwóch systemów zdalnie sterowanych pojazdów głębinowych Krab i Magis) w ankiecie wymienił najwybitniejszych projektantów i konstruktorów:
Zygmunt Choreń
[[|]]
Jerzy Wojciech Piskorz-Nałęcki
Marek Nowak
Krzysztof Kapuścik
Wojciech Chądzyński
Zbigniew Anosowicz
Antoni Rawski
Roman Lis
Andrzej Śliwczyński
Mikołaj Thierry
Z wieloma twórcami, nie obawiam się użyć tego słowa w odniesieniu do wymienionych inżynierów, miałem honor współpracować, przygotowując przede wszystkim audycje radiowe. Do grona tego dodać należy praktyków i żeglarzy, konstruujących jachty regatowe. Wypełnijmy powyższe hasła treścią i wspomnieniem. Bliskich i rodziny konstruktorów proszę o kontakt i użyczenie zdjęć, opracowań, a przede wszystkim kilku kresek do portretu tych wybitnych ludzi.
W odpowiedzi na pytanie: Konstrukcje - ich wyjątkowość i znaczenie w skali światowej - pan profesor wskazał na chemikaliowiec B76. Natomiast odnosząc się do kwestii: Szczecin jako światowe centrum projektowania i budowania statków - napisał:
Odbudowa Stoczni Vulkan i Oderwerke, utworzenie na ich bazie Stoczni Szczecińskiej 11.06.1948 r. Przekształcenie Oddziału CBKO w Biuro Projektowo-Konstrukcyjne Stoczni Szczecińskiej w roku 1971. Prywatyzacja Stoczni Szczecińskiej - utworzenie 13.09.1991 r. Jednoosobowej Spółki Skarbu Państwa i dalsza prywatyzacja. Utworzenie w 1993 r. Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA. Modernizacja Pochylni Odra w 1994 r. Modernizacja Pochylni Wulkan w 2000 r.